Az árazással kapcsolatos cikkemben tényadatokról írok. Számokról, árakról. Ebben a cikkben arról fogok beszélni, hogy milyen értéket jelent valójában a videó a cégeknek. Miért éri meg foglalkozni a rendszeres videó gyártással egyes vállalkozásoknak és miért félnek az áraktól, vagyis az árazás pszichológiájáról is beszélünk kicsit.
Tartalomjegyzék
Először is, ha Te egy vállalkozás tulajdonosa vagy marketingese vagy, és szeretnél videót készíteni, akkor tedd fel magadnak a kérdést, hogy pontosan mi a célod vele? Azért, mert ez a trend? Mert most mindenki videókat csinál? Mert elképesztően beindult a TikTok, a YouTube Shorts és az Instagram Reels?
Valóban trend lett a videó (és a következő pár évben ez még garantáltan így marad), de a fent felsoroltak elsősorban szórakozási céllal működnek jól, ezért rövidek, impulzívak és gyorsan felejthetőek. Természetesen ezekben is el lehet adni, fel lehet kelteni a figyelmet, és vannak olyan iparágak, ahol kivételesen hatékony eszközök a rövid álló videók is.
Úgy gondolom, ha egy vállalkozás videó gyártásban gondolkodik, akkor:
A fenti felsorolás elemei közötti kapcsolat lehet ÉS vagy VAGY is. Lehet koncentrálni egyetlen értékre, és speciálisan arra fókuszáltan tervezni a videókat.
A fenti értékekre alapozva, ha úgy kerülsz be a vevőid fejébe, mint az IKEA, vagy a Mercedes, persze a saját területeden, akkor talán ennyivel be is fejezhetném az érvelést.
Mire gondolok? Amikor nagy márkákra gondolsz, akkor eszedbe jut róluk valami. Ha a márka brandje jó, akkor minden embernek ugyan az fog eszébe jutni. Mi jut elsőre eszedbe ezekről a márkákról, kifejezésekről: Spar, Suzuki, Zwack, Devergo, Győri Édes, Csabai kolbász, stb. Ezek olyan márkák, amiket szinte mindenki ismer, és van vele kapcsolatban valamilyen érzése, és ez az érzés nagyban befolyásolja a vásárlási hajlandóságot.
Te is bekerülsz a vevők fejébe, amikor először meglátnak. Ez lehet egy utcafronti kirakat, weboldal, hirdetés vagy videó. Mindegyiknek azt kell tükröznie, amit Te gondolsz magatokról. Ha a videód, ami kikerül ócska minőségű lesz, akkor a néző azonosítani fog Téged ezzel az érzéssel, hiába nem racionális. Valószínűleg olyantól fog vásárolni, akinek a videói is megnyerőek, minőséget sugároznak és elkezd kialakulni a bizalom.
Ha rendszeresen készítesz videós tartalmakat, akkor
Emlékszel, hogy mi van azokkal, akik szerepeltek a TV-ben? Akik lehetőséget kaptak, hogy képernyőre kerüljenek, és hangosak legyenek? Sokszor nem azok lettek az igazi nyertesek a Cápák Között-ben, akik kaptak befektetőt, de Majka se nyerte meg a Való Világot. Számos esetben elég volt csupán annyi, hogy egy értékesnek, hitelesnek látszó ember megjelent, megismerték a nézők és innentől már minden ment magától.
Csernus Imre az ország legjobb pszichiátere? Vagy Popper Péter volt a legjobb pszichológus kis hazánkban? Valószínűleg nem és szerintem ezt senki sem vitatja. Néha a legjobbakról sosem hallasz, mert nem akarják, vagy nem tudják, hogy ezt az eszközt is használni kellene. Online megjelenések, TV megjelenések, könyv írás... Hajdú Péter saját elmondása szerint azzal tudott kitűnni, hogy a bulvárhoz nyúlt, és kicsit mindig adott nekik enni. Nem a riporteri képességeivel lett ismert. Ugye tudod ki Hajdú Péter? Bár megoszlik, erősen vegyes, ami eszünkbe jut róla: Sarka Kata, kapcsolati balhék, válások, tilosban parkolás, de a NÉVshowR vagy a Frizbi kevesebbeknek jut róla eszébe. Neki ez tudatos volt. Működött? Igen, nagyon népszerűek voltak a műsorai.
Hány embert emelt ki a TV és tette a témája szakértőivé őket? Most hányat emelt ki eddig az online média, és Te közöttük akarsz lenni?
Hála az online térnek, a PPC kampányoknak és természetesen a kiváló videósoknak, erre már Neked is van lehetőséged, lehetsz bárki a képernyőn, minden csak rajtad múlik és azon, hogy mennyire hiszel magadban, a vállalkozásodban, a szakértelmedben, a termékedben, a szolgáltatásodban.
Ha kell neked egy reklámfilm, elmondod, hogy mit szeretnél, és azt mondom, hogy 650,000 Ft, akkor mit érzel? Természetesen részletes árajánlatot kapsz, mindent látsz, hogy pontosan mi mennyibe kerül: forgatókönyv, gyártásvezetés, operatőrök, sminkes, statiszták, narráció, utómunka, zene licensz, stb.
Ha azt érzed, hogy ez nagyon sok, ez esélytelen, hogy Te valaha ennyiért videót gyártass, akkor elsőre ne kérj árajánlatot, hanem még várj és tájékozódj. A Te fejedben még ez a terület gyerekcipőben jár, és jó eséllyel fogsz olyan videókkal megjelenni, amik nem lesznek elég jók. Akkor megszokod a 120,000 Ft-os árakat, és már 300,000 Ft-ot is adnál, ha jobb munkát végezne a következő videós. Az értékrended elkezd átalakulni. Ne késsen el, legyen összeszedettebb, értse meg amit szeretnél, és szép munkát végezzen határidőre.
Emlékszem, hogy amikor mosógépet kellett venni, teljesen kiakadtam, hogy 100e Ft környékén kellett nézegetni.. miközben mobiltelefont évek óta 200-ért vásároltam már akkor is magánszemélyként, mostmár 500e. Az értékrendem így volt beállítva. Nem tartottam többre egy mosógépet, ami jó eséllyel tovább kiszolgálja azt az alantas munkát, amit végez.
Ha azt mondod, hogy - "500,000 Ft-om van erre a projektre.. ", akkor egymást keressük, mert Te már látod azt, hogy olcsó húsnak híg a leve. Sok videót csináltam 150e Ft-ért, és 300e Ft-ért is, és egyre többet 5-600e Ft-ért, de 1m Ft felett is vannak megbízások. Ide pozícionálom magam. Azért, mert olyan videókat már nem szeretnék csinálni, aminek az a lényege, hogy "csak legyen", de azért legyen professzionális és olcsó. Nem lehet, mert alacsony költségvetésből nem lehet megfizetni egy szakértői stábot.
Tehát, ha a 150e Ft-os árakhoz szoktál, akkor hátasd dobsz egy 650e Ft-os árajánlattól, ez érthető. Ezek a tapasztalataid.
Amikor előszőr készítettem weboldalt a 140e Ft is olyan volt, mintha a fogamat húzták volta. Aztán elkezdtem megismerni ezt a piacot, és a következő weboldalamnál már tudom, hogy 1m Ft környékén lesz a számla.
Egészen biztos vagyok benne, hogy ha rálépsz a videó gyártás ösvényére, akkor el fogsz jutni erre a szintre, de nem egy ugrással. Majd megszokod, hogy 300e-ért már egész jó videókat kapsz, és nem is akarsz fejlebb lépni, talán majd a konkurenciád megteszi. Telik az idő, alapvetően elégedett vagy, de egy napon jobb videókat látsz a konkurenciánál, mert ők bátrabbak voltak. Ebben a megvilágításban hirtelen kicsinek látod magad, a videóid olcsónak és gagyinak tűnnek, és újra keresned kell valakit, aki meg tudja ugrani a következő szintet. Majd ezután minket is leváltasz, mert 6m Ft lesz a budget, amiért a legújabb reklámfilmed el akarod készíttetni, és ezen a szinten még mi sem tartunk, egyelőre, de azért már nincs messze. Folyamatosan fejlődünk, bővülünk és tanulunk.
Az árazás pszichológiája számomra azt jelenti, hogy minden tapasztalaton alapuló viszonyítás kérdése. Attól függ mi van mellette a fejedben. Ha a fejedben 150e Ft van, akkor ebben az árkategóriában kell keresned, ha 1m Ft van, akkor pedig abban.
Weiser Istvántól hallottam ezt a példát, amit megosztok most Veled is. Ha már árversenyről beszélünk, és olcsóbbat keresel, ami érthető, mert senki sem akar sokat költeni. Érték alapon kell költeni.
Ha most megadhatom Neked az ország legolcsóbb fogorvosát, akkor elkérnéd a számát? Miért?
Mindenkinek van egy ár a fejében, amikor valamit vásárolni szeretne. Én azt szeretném, hogy win-win értékcserét hajtsunk végre újra és újra, éveken át. Ezért dolgozunk.
Nem feltétlenül technikailag kell értelmezni a jó videót. Biztos látsz a TV-ben gagyi reklámot és brutálisan jó reklámot is, de ilyenkor már a tartalomra gondolsz. Technikai minőségében valószínűleg hasonlítanak, de az egyik nem fordított kellő forrást a forgatókönyvre és az ötletre. Bizony, egy szint felett már akkor buksz, ha nincs ötlet, sztori a reklámfilmedben, hiába költöttél sokat a gyártásra.
Mi abban tudunk segíteni, hogy ár/érték arányban a legjobbat hozzuk ki a videós terveidből. Ez érinti a technikai minőséget és a tartalmi minőséget is. Nem írunk meg Neked gagyi, unalmas sztorikat. Csapatunk azért dolgozik, hogy minél jobban megértse a problémáidat, és azokra a lehető legjobb megoldásokat találjuk meg a videó gyártásban.