Az utómunka számos összetevőből áll, ennek az egyik eleme a fényelés/színezés. Itt alakul ki a végleges kép, aminek vissza kell adnia az eredeti (rendezői) koncepciót, elképzelést. Munkám során ritkán szoktam kapni erre vonatkozó utasítást, hogy milyen hangulatot szeretnének visszakapni a képeken keresztül, ezért eddig szinte minden alkalommal az alkotói szabadságomra bízták az ügyfeleim.
A kamerák, amikkel dolgozom, rendelkeznek valamilyen Log rögzítéssel, aminek köszönhetően egy képkocka több információt képes tárolni. A Panasonic V-Log profil dinamikatartománya 12 stop, ami 10bit-es színmélység mellett már kiválóan alkalmas magas minőségi utómunkára is. A Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K pedig BRAW rögzítéssel 12 bit-en tárolt színmennyiség mellett 13 stop a dinamikatartomány, amivel további előnyökhöz jutunk a színezés utómunka során.
Saját videós megbízásaimon kívül szívesen vállalok DI Colorist megbízásokat.
Freelance DI Colorist
Határozzuk meg azokat a kulcs képkockákat, amik meghatározzák a projekt megjelenését, hangulatát, és amelyek alapján döntés születik a színekről, amit alkalmazunk.
Olyan lépések, döntések, amik végig segítenek a projekten. Eldöntjük a feketék értékeit, és a magas fények értékeit, a kép keménységét, lágyságát, a kontraszt erősségét, legyen hidegebb, vagy melegebb. Nincs helyes válasz, ezek döntések, amik kialakítják az egységes képi világot.
Ez a legfontosabb kérdés, mielőtt elkezdjük a közös munkát. Például, egy üzleti interjú lehet naturálisabb, nem túl kemény kép, míg egy koncertfelvétel lehet szaturáltabb, kontarsztosabb. Egy fitness videónál a bőr szín lehet hangsúlyosabb, míg egy motoros reklámfilm esetében az élmény, a hangulat átadására alkalmasabb a melegebb kép, lágy fényekkel.
A referenciaértékek meghatározásához fontos, hogy az egész projektet megnézhessem, kijelöljük a kulcs képkockákat, majd utána jönnek az egyeztetések.
Egyre többen hallhatnak az ACES pipeline-ról. De mi az ACES? Az ACES egy ingyenes, nyílt, kamerafüggetlen color management system (Academy Color Management System). Olyan stúdiók használják már mint a Marvel, Disney vagy Netflix, tehát mozifilm, TV sorozatok és független filmekben használják.
Standardizálja a color munkafolyamatot, teljesen kamerafüggetlen a használata, és ezzel csökkenteni tudja a colorist költségeket, mert gyorsítja a munkát. Lehetővé teszi, hogy különböző kamerákból készített felvételeket egységesen kezeljünk. Az ACES szabványosítja és egyszerűsíti a színkezelést azáltal, hogy a produkció színhűségét a legmagasabb szinten tartja a gyártás, az utómunka és az archiválás során.
Az ACES pipeline már elérhető DaVinci Resolve Studio-ban is, ezért a Budacsik Media Solutions is képes a projektjeit ACES szabvány szerint kezelni. Nagyban gondolkozunk, profin tervezünk.
ACES PIPELINE
Folyamat, workflow, kinek hogyan ismerősebb a kifejezés.
Camera Data -> Input Transform -> Color Grading -> Look Transform (optional) -> Reference Rendering Transform -> Output Transform
Összefoglalva, tehát a lényeg, hogy egy nagy színtérben (16 bit, 30 stop), az ACES színtérben történik a color grade. További technikai információk az ACES Central-ban.
Mindig az aktuálisan legfrissebb DaVinci Resolve Studio verzióban dolgozom. Professzionális eszköz, ami minden hazai kis és középvállalkozás videós igényeit magasan képes kielégíteni, valójában azonban ennél sokkal többre tervezték.
Alább pedig néhány képkocka a korábbi munkáimból. Igyekeztem nagyon vegyesen válogatni, mert minden téma, minden helyzet más és más igényeket követel, és igyekeztem megfelelni valamennyinek.