A videós mozgóképipar 2023-ban

Pontos történelmi áttekintés nélkül egy valódi videós szubjektív tollából, valós cégalapítás történetén alapuló "videós iparági rege". Ez alapján meg fogod érteni a videósaid működését, és könnyebben együtt tudtok dolgozni.

Ki a videós és ki a filmes?

Félprofi videósok között rendszeresen felvetődik a kérdés, hogy ki a "videós" és ki a "filmes". A különbséget egyesek a stáb méretében határozzák meg. Míg a filmesek stábja szakterületenként külön embert jelent: gyártásvezető, operatőr, vágó, színész, statiszta, best boy, stb., addig a videós általában egyedül vagy párban dolgozik. Mások szerint a költségvetés mérete a választóvonal, megint mások szerint a produktum határozza meg a különbséget. Az izgalom kedvéért ezt a kérdést az olvasóra bízom.

Szerinted ki a videós és ki a filmes?

Videósok rövid története

Miért merül fel egyáltalán ez a kérdés? Miért beszélünk videósokról és kik ők?

Azóta lett ez "forró" kérdés, amióta piacra dobták a fényképezőgép gyártók MILC hibrid fotós gépeket, amikkel kiváló minőségű videókat lehet gyártani könnyen, olcsón és digitálisan (valójában a DSLR gépekkel kezdődött, de ezt ugorjuk át, mert nem a legalkalmasabbak voltak a feladatra). Egy újfajta videós iparág alakult ki szinte észrevétlenül, amely a filmiparból egyre több képességet birtokol, mintha a filmipar kistestvére lenne. A különbség a két ipar között az, hogy mozi kamerát nem vehet bárki, MILC hibrid gépet viszont igen. Vagyis, bárkiből lehet önjelölt videós szakképesítés nélkül is.

Az én történetem is hasonló, olvasd el a Számlázz.hu PARK-ban.

Segítette a gyors fejlődést az is, hogy az Y és a Z generáció ma már inkább a különböző online felületeken tájékozódik. A YouTube-hirdetésekkel könnyebb elérni a célközönséget. Mindenkit elárasztanak a streaming-tartalmak, élő videók. A vásárlók reklámvideók megtekintése után döntenek. Szívesen tájékozódnak és osztják meg információikat a közösségi oldalakon, így a vállalkozásoknak alapvető érdekévé vált a különböző közösségi platformokon való jelenlét. Az igény megteremtődött.

A kisvállalkozások jó üzleti marketingstratégiája a célközönség megismerésével, elemzésével és a megfelelő marketing csatornák kiválasztásával kezdődik. A nagy brandek megengedhetik maguknak, hogy akár egyszerre, akár egymástól függetlenül több csatornára készítsenek reklámanyagokat, a kisvállalkozásoknak ezzel szemben a költséghatékonyság figyelembevételével alaposan meg kell fontolniuk, hogy hogyan tudják a leghatékonyabban felhasználni a forrásaikat. A videó ma már az értékesítés egyik leghatékony eszközévé vált. Ahhoz, hogy a vállalkozás és/vagy a termék a fogyasztók állandó „látóterében” tudjon maradni elengedhetetlen kellék, a hirdetés.

Videós mozgóképipar

Megszületett a digitális videós mozgóképipar, amire nagy igény van. Ez az ipar szeret magára filmesként tekinteni. Abba a hibába esik sok kezdő videós, hogy az ügyféligény kielégítése helyett a megbízásokon keresztül önmagát szeretné megvalósítani. Amint ezen túllép a vállalkozás, elkötelezett szolgálójává válnak a KKV szektornak.

A Budacsik Media működési, gyártási elve egyezik a filmipari gyártási alap lépésekkel, vagyis: forgatókönyv írás, forgatás előkészítés, forgatás és utómunka. Ha definiálnom kellene a cég működését, akkor azt mondanám, hogy:

Videós technikával és filmipari folyamatokkal dolgozunk azért, hogy az ügyfeleink megkapják a legjobb minőségű képernyőidőket az online térben.

Ahogy nőnek ezek a videós kisvállalkozások, úgy közelítik meg alulról a filmipari szabványokat, a minőséget, technológiát és a folyamatokat. Ezzel egyre komolyabb versenytársakká válhatnak a nagy gyártó cégekkel szemben, mert olyan piacot szolgálnak ki, akik nem tudnak 8-10 millió Ft-os költségvetésből reklámokat forgatni. Minőségben pedig gyakran zavarba hozzák a filmipart is.

Véleményem szerint a két ipar valahol egybe fog érni és fuzionálnak, mint ahogy erre már láttam is példát. Vannak olyan videós csapatok, akik nem akarnak szintet lépni, vannak akik folyamatosan törekszenek az egyre jobb minőségű kiszolgálásra a gyorsan változó online térben való megjelenésre. Mindkettőnek megvan a célpiaca. A kicsikre jellemző az ideiglenes kooperáció, míg a nagyobbakra a tartós fúzió, esetleg felvásárlás.

Konklúzió az olvasónak

Azért történhet meg, hogy egy árajánlatra beérkezik 150,000 Ft-os ajánlat mellet egy 500,000 Ft-os ajánlat is, mert a kis videós vállalkozások/cégek még identitáskeresésben vannak. Vállalnak esküvőt szombaton és image filmet vasárnap. Keresik a helyük, az önbizalmuk és a szaktudásukat. Idővel szűkül a célközönség, nő a szolgálat minősége és nő a nyújtott érték és az ára is. Külső szemmel azonban olykor nehéz lehet megmondani, hogy melyik csapat hol tart éppen a fejlődésben, de az áraik ezt a kérdést letisztázzák.

Sajnos nincs garancia, hogy egy megbízás az elvárt módon sikerül. Mint minden iparágban a miénkben is nagy a szórás a szakemberek között.

Erre érdemes figyelni, ha komoly együttműködést keres az olvasó:

  • A megrendelő legyen határozott abban, hogy mi a célja.
  • Fontos a megbízott reakcióideje a megkeresésre és a későbbi kérdésekre.
  • Meg kell nézni a referencia videókat, legalább hármat.
  • Legyen weboldala, és legyen domainnév az e-mail címben.
  • Meg kell nézni a cégek neveit, akikkel már dolgoztak a videósok.
  • Árajánlat minősége: részletes vagy csak egy összeg? E-mail szöveg, vagy csatolt pdf?
  • Szerződést akar-e kötni?
  • Első találkozóra késik-e, ha igen elnézést kér, vagy a körülményeket hibáztatja?

Ilyen, és ehhez hasonló részletekre kell figyelni, ha szeretnéd, hogy a pénzedért cserébe a lehető legnagyobb eséllyel kapd a megfelelő értéket.

Build by PixelDesigns
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram